Po co strzyc psa?

– pośród właścicieli psów znajdziemy zarówno entuzjastów jak i przeciwników strzyżenia, którzy uważają, że zabieg ten jest jedynie ludzką fanaberią, całkowicie zbędną z punktu widzenia funkcjonowania psa. W kwestii strzyżenia, jak we wszystkim, należy zachować zdrowy rozsądek i stosować je jako zabieg mający na celu pielęgnację psiaka, a nie zaspokajanie modowych potrzeb właściciela, które mogą kłócić się z dobrobytem zwierzęcia.
– psiaki potrzebujące zabiegu strzyżenia, to posiadacze długiej i obfitej sierści. Regularne strzyżenie zapobiega powstawaniu kołtunów oraz gniazd kurzu, które blokując dopływ powietrza do skóry, mogą doprowadzić do rozwoju pasożytów, a w konsekwencji, chorób skóry.
– należy przycinać zbyt długą sierść nad oczami, by uchronić je przed podrażnieniami.
– zabieg strzyżenia może ulżyć kudłaczom podczas okresów występowania wysokich temperatur.
– psy wystawowe muszą być strzyżone wg obowiązującego wzorca rasy.
– podczas zimy i okresów występowania niskich temperatur, kategorycznie nie wolno pozbawiać psa jego sierści. Należy zostawić taką warstwę włosów, która zapewni mu ciepło oraz uchroni przed odmrożeniami.

Po co strzyc kota?
– tak samo jak w przypadku psów, racjonalne strzyżenie kotów, jest odpowiednią metodą dbania o ich higienę. Opiekunowie kotów długowłosych, lubiący ich szatę, mogą zdecydować się na podstrzyżenie miejsc, które pomimo regularnego czesania, cechują się dużym ryzykiem skołtunienia. Miejscowe podstrzyżenie polecam również właścicielom kotów, które wyjątkowo chronią przed grzebieniem tylko niektóre partie ciała, takie jak okolice pachwin, brzuch czy szyję. Zabieg wykonany na trudno dostępnych miejscach pozwoli zachować długi i piękny włos, a jednocześnie ułatwi codzienną pielęgnację pupila w domowych warunkach.
– najczęściej strzyżone rasy kotów to kot perski, norweski leśny oraz brytyjski długowłosy.

Written by