Pies i grzebień

– Twój psiak ma już jednego przyjaciela – stół. Powinieneś przedstawić mu również szczotkę i grzebień oraz nauczyć, że skoro są jego kolegami, nie można ich gryźć oraz bawić się nimi. Psiak powinien znać różnicę pomiędzy zabawą a zabiegiem pielęgnacyjnym.
– kiedy pupil zaaklimatyzuje się w nowym domu, możesz zapoznać go z przyjemnością, jaką jest czesanie.
– szczotka dla szczeniaka powinna być miękka. Czesanie nie tylko przyzwyczaja do częstych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jest również luksusowym masażem, który poprawi krążenie oraz oczyści z kurzu futerko Twojego psa.
– przygotuj smakołyki, które posłużą za nagrodę za grzeczne zachowanie podczas czesania. Pamiętaj, by nie pozwalać psu na gryzienie (podgryzanie) szczotki i Twojej ręki. Jeżeli psiak podejmuje próby gryzienia, interweniuj: stanowczym, lecz spokojnym głosem powiedz, że nie wolno („fe”, „nie”). Absolutnie nie bij psa! Bicie nie oduczy go niepożądanych zachowań, tylko będzie negatywnym skojarzeniem z czynnością czesania, a przede wszystkim zaburzy zaufanie psa do Ciebie.
– psiaki, które mogą pochwalić się długą sierścią muszą być czesane codziennie. Jeżeli w sierści znajdziesz kołtuny, uważaj, by nie ciągnąć włosów psa. Ciągnięcie za włosy sprawi psu ból, co sprawi, że pies będzie unikał zabiegów pielęgnacyjnych w przyszłości.