Jak nauczyć psa cierpliwości?

– nauka musi rozpocząć się w odpowiednim miejscu i czasie oraz przebiegać w spokojnej atmosferze, pozbawionej niepotrzebnych bodźców.
– szczeniak z entuzjazmem podejdzie do nauki, jeżeli będzie wypoczęty, a wszystkie jego potrzeby fizjologiczne zaspokojone. Nie zaczynaj więc nauki po wyczerpującej zabawie oraz zaraz po posiłku.
– przygotuj smakołyki oraz stolik, którego powierzchnia nie będzie śliska. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc nie spuszczaj z oka stojącego na stole psa. Smakołyki będą pełniły rolę nagrody, która wytworzy pozytywne skojarzenie ze stołem. Psiak zapamięta, że będąc na stole otrzymywał nagrody, więc będzie to dla niego miłe doświadczenie.
– postaw psa na stabilnym stole i często nagradzaj smakołykami oraz głaszcz. Możesz do niego mówić, lecz tylko spokojnym głosem. Po chwili zestaw psa na podłogę i ponownie postaw na stół. Na początku nauki powtarzaj tę czynność często, jednocześnie zmniejszając częstotliwość nagradzania. Ważne, by nie zestawiać psiaka, kiedy ten się wierci, ponieważ ma ochotę zejść ze stołu. Jeżeli podążymy za jego chęcią, psiak skojarzy: „jeżeli będę się wiercił, to zestawią mnie ze stołu”.
– pamiętaj, że szczeniaki szybko się nudzą, więc nauka nie może trwać długo. Lepiej by sesje były krótsze, ale częstsze.
– pupil, który posiada miłe skojarzenia ze stołem, będzie z chęcią odwiedzał salon dla psów.